5 טעויות נפוצות בעריכת צוואה(יוני 12, 2017)

לכל אדם יש צוואה. גם למי שמעולם לא ערך צוואה – יש צוואה.

הבעיה היא שזאת צוואה שאי אפשר לערער עליה, והיא פוגעת בכם ובעיקר באנשים החשובים לכם. קוראים לצוואה זו "חוק הירושה" והעובדה שהיא לא משקפת את רצונו של המנוח, לא תעזור לבני המשפחה לאחר שתסתיים תקופת האבל.

חוק הירושה קובע מה קורה כאשר אדם הלך לעולמו ולא השאיר אחריו צוואה. במקרה של זוג נשוי (או ידועים בציבור), שיש לו ילדים, אז בן הזוג יורש חצי, והילדים (כולם יחד) יורשים את המחצית השניה. כלומר, אם יש דירת מגורים  שרשומה על שם שני בני הזוג בחלקים שווים, אז המחצית של בן הזוג שנפטר תתחלק בין בן הזוג שנשאר בחיים לבין הילדים, כך שבסופו של דבר בן הזוג שנותר בחיים יישאר עם 3/4 דירה והילדים עם 1/4 דירה. הרבה פעמים אנשים מתפלאים לשמוע שהילדים יכולים לדרוש את חלקם בדירה, גם במחיר של מכירת הדירה וגם במחיר של סילוק בן הזוג שנותר בחיים מהדירה.

יש שיגידו 'לי זה לא יקרה' או 'הילדים שלי לעולם לא יעשו דבר כזה'. אבל צריך לזכור שראשית יוקר המחייה בישראל, לעיתים משבש את דעתם של הילדים, שמתחילים לחשוב האם ההורה שנותר בחיים צריך דירה כל כך גדולה… אולי דווקא יהיה לו עדיף (לטובתו, כמובן) לעבור לגור בבית יותר קטן…, בל נשכח שלאותם ילדים נהדרים יש גם חתנים וכלות, שגם להם יש השפעה על הילדים. צריך לזכור, רוב מאבקי הירושה מתנהלים במשפחות "הכי טובות".

קבוצה נוספת, שנמצאת בסיכון מאד גבוה והרבה פעמים לא מודעת לכך כלל, הם זוגיות בפרק ב', או בשמם העממי – ה'ידועים בציבור'.למעשה מדובר בכל אותם אנשים שחיים יחד בזוגיות ללא נישואין.

חוק הירושה רואה את ה'ידועים בציבור', כבני זוג לכל דבר ועניין ולכן קובע כי במידה ואחד מבני הזוג ה'ידועים בציבור', הולך לעולמו ולא השאיר אחריו צוואה, אז בן הזוג שנותר בחיים, יורש אותו כאילו היה נשוי לו, במילים אחרות – יורש מחצית מכל הרכוש.

הדעה הרווחת היא ש'ידועים בציבור' הם זוג שחי יחד, תחת קורת גג אחת, מנהל משק בית משותף משך כמה שנים, ויש להם חשבון בנק משותף. אלא שאין זה המצב כלל וכלל. ידועים בציבור יכולים להיות זוג שחיים בדירות נפרדות, אבל מקיימים זוגיות, וגם במקרה כזה בן זוג אחד יכול לרשת מחצית מרכושו של האחר.

הפתרון אגב, איננו בעריכת הסכם ממון או הסכם לחיים משותפים. הפתרון לחלוקת הרכוש לאחר המוות הוא אך ורק בעריכת צוואה.

המסקנה, אם כך, שחשוב לערוך צוואה.

אך יחד עם זאת, חשוב לא לעשות טעויות כאשר עורכים את הצוואה, כי לרוב הטעות מתגלה, כשהמנוח כבר נפטר, ואין דרך לתקן את הטעויות שנעשו, דבר שעלול לגרום לעוגמת נפש גדולה, בפרט כאשר ברור מה היה רצון המנוח, אבל לא ניתן לקיים אותו.

ליקטנו עבורכם חמש טעויות נפוצות בעריכת צוואות:

1. הורשת זכויות סוציאליות כמו פנסיה, פיצויי פיטורין, קרן השתלמות, קופ"ג וכו'

איפה הטעות: ראשית פנסיה ופיצויי פיטורין מתחלקים לפי תקנון קרן הפנסיה או לפי חוק פיצויי פיטורין, שיגברו על כל מה שיירשם בצוואה. לגבי יתר הזכויות הסוציאליות, אלה מתחלקות לפי המוטבים שנרשמו כאשר נפתחה הקופה ולא לפי צוואה.

הפתרון: אם בכל זאת החלטתם לרשום אותם בצוואה, על מנת שלא תהיה התנגשות בין מה שנרשם בצוואה, לבין מה שנרשם במוטבים, מומלץ לא לרשום שמות במוטבים, אלא לרשום "לפי צוואתי" וכך רק מי שרשמת בצוואה שיהיה היורש, יקבל את הכספים.

2. מינוי מנהל עיזבון

בהרבה צוואות המנוח ממנה את מאן דהוא להיות מנהל העיזבון, לעיתים עורך הדין שערך את הצוואה, או קרוב משפחה ואף נרשם מה יהיה שכרו.

אלא שלמעט מקרים מיוחדים, לרוב אין צורך במינוי מנהלי עיזבון כדי לממש צוואה והיורשים יכולים לממש אותה בעצמם. בנוסף שכרו של מנהל העיזבון קבוע בתקנות הירושה, ואין צורך לקבוע אותו בצוואה.
כמו כן, לרוב מינוי של יורש אחד כמנהל עיזבון, על שאר היורשים, ייפסל בביהמ"ש, שימנה מנהל עיזבון חיצוני.

הפתרון: אם כבר מחליטים כן למנות מנהל עיזבון (בעיזבון מורכב עם רכוש רב) מומלץ למנות מנהל עיזבון חיצוני ולרשום ששכרו יהיה כשכר הקבוע בתקנות.

3. ניסוח מעורפל

באחד המקרים רשם המנוח שבמקרה שבנו לא יהיה בחיים, אז "יורשיו החוקיים" של הבן ירשו את חלקו. המקרה הגיע לבית המשפט, לאחר שלא היה ברור האם "היורשים החוקיים" הם היורשים של הבן לפי חוק הירושה, או לפי הצוואה שערך. ככל שנוסח הצוואה היה ברור, לא היה צורך כלל להגיע לביהמ"ש.

הפתרון: לוודא שנוסח הצוואה ברור ונהיר ולא "משפטי" מדי.

4. צוואה שצופה פני עתיד

כיוון שאנחנו לא יודעים מתי נלך לעולם שכולו טוב, חשוב שהצוואה תצפה פני עתיד ותיקח בחשבון סיטואציות שונות, גם אם פחות שכיחות. במקרה אחד הורים הורישו את כל רכושם זה לזו ולאחר מות שניהם לילדיהם בחלקים שווים. אלא שלמרבה הצער, אחד הילדים נפטר לפני הוריו, ולא היו לו ילדים. למי היו רוצים ההורים שחלקו יעבור חלקו בירושה?
לאחים שלו? או שאולי לנכדים האחרים?

5. עדכון שוטף

אנחנו רושמים איך יתחלק הרכוש שיש לנו כיום אולם לא טורחים לעדכן את הצוואה כאשר העובדות משתנות. במקרה אחד אב נישל את אחד מילדיו לאחר שהסתכסכו. לימים האב ובנו חזרו להיות בקשר קרוב, אך הצוואה לא תוקנה והבן מצא עצמו מנושל מהירושה.

במקרה אחר אישה הורישה את כספיה בבנק לאומי ל'אגודה למען החיל'. כמה שנים לפני מותה הכספים הועברו לבנק הפועלים ובשעת מותה לא היו כספים בבנק לאומי. האם ה'אגודה למען החיל' צריכה לקבל את הכספים או לא?

כאשר יש שינויים משמעותיים ברכוש, או במי מהיורשים יורש נכס מסוים, מומלץ לעדכן את הצוואה.

כותבת המאמר: הילה צאירי – עו""ד בדיני ירושה, משפחה, הון משפחתי וייפוי כוח מתמשך.


לשאלות בנושא זה או נושאי השקעות ופנסיה אחרים, פנו עכשיו דרך הטופס בתחתית הדף.
מומלץ לפני ביצוע פעולות השקעה פיננסיות לפנות לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני.

אלה אם נכתב אחרת למעלה, המאמר נכתב על ידי רויטל דור-וילק, המספקת שרותי ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס

הרשמה ניוזלטר

דילוג לתוכן