תנאי חשבונות בנק בחו"ל – חלק ב'   (אוקטובר 11, 2007)

הערה: עקב מורכבותו וחשיבותו של הנושא, המאמר הוא ארוך ולכן חולק לשני חלקים וזהו חלקו השני, אנו ממליצים לקרוא תחילה את חלקו הראשון של המאמר תנאי חשבונות בנק בחו"ל.

בחלקו הראשון של המאמר – תנאי חשבונות בנק בחו"ל – עסקנו בהרחבה בחשבון בנק מסוג עו"ש השוטף checking account וחשבון בנק להשקעות Investment Account.
כמו כן, למדנו מה היתרונות והחסרונות הכרוכים באחזקת חשבון בחו"ל.

בחלק השני של המאמר נפרט כיצד לפתוח חשבון ונדון מהם הנתונים שיש לבחון בטרם פתיחת החשבון ומהם המיסים שיש לשלם על הרווחים בחשבון בחו"ל.

איך פותחים חשבון בחו"ל

פתיחת חשבון השקעות בבנק בחו"ל הנה פעולה פשוטה יחסית וניתן לעשות זאת דרך בנקים ישראלים בעלי שלוחה בחו"ל. בנוסף, ניתן לפתוח חשבון השקעות דרך בנקים זרים כדוגמת HSBC, Citibank ,UBS ובבנקי השקעות כמריל לינץ', רוטשילד וכיוצ"ב.

חמשת הבנקים המובילים בארץ מחזיקים שלוחות בנק בחו""ל בעיקר בניו-יורק, לונדון וציריך.

לעיתים ניתן לדרוש מהבנק בו פתחת חשבון השקעות לסייע לך בפתיחת חשבון בנק שוטף בחו"ל מול המחלקה המתאימה באותו בנק.

כפי שציינו פתיחת חשבונות עו"ש בחו"ל אינה תהליך פשוט והיא תלויה במטרות, במדינה ופרמטרים נוספים.

פתיחת חשבון בנק בחו"ל מחייבת בדרך כלל מפגש פנים אל מול פנים עם הפקיד שיפתח עבורנו את החשבון.
בנוסף נידרש למלא מסמכים מפורטים, לתת פרטים אישיים המאפשרים זיהוי, להציג תעודות מזהות כדרכון ותעודת זהות, לתת הסברים ברורים והגיוניים על מקור הכספים שבדעתנו להפקיד בחשבון ולציין את עיסוקנו.

כמו כן, נידרש לעיתים להציג מכתב המלצה הנקרא Reference Letter. מכתב זה נכתב באנגלית וניתן ע"י הבנק בו אנו מנהלים את החשבון היום. המכתב מעיד על כך שהיננו לקוחות "טובים" המחזירים הלוואות בזמן וכן שהיננו בעלי חשבון בנק פרק זמן ארוך משנה אחת.

הבנקים בחו"ל שמים דגש רב על בדיקת הנתונים ומקפידים על תהליך האישור כדי לסנן מקרים של פתיחת חשבונות בנק למלביני הון או בעלי עיסוק מפוקפק.

מהם הנתונים שיש לבחון בטרם פתיחת חשבון בחו"ל?

אם מדובר בחשבון בנק להשקעות, חשוב להכיר נציג ישראלי שידבר בשפתכם, שיהיה אמין מקצועי ויגיע לישראל מדי פעם בפעם כדי להיפגש עמכם. עליו להסביר לכם מהם האפשרויות ההשקעה הפיננסית העומדות לרשותכם, מה עלויותיהם ולדאוג לביצוע הפעולות ההשקעה עליהם סיכמתם.

בחשבון שוטף checking account חשוב לבדוק:

 1. מהו היקף השירותים הניתן בחשבון כדאי לברר האם השירותים המוצעים בחשבון כוללים:
  (1) מתן אפשרות להפקדת משכורות ע"י המעסיק
  (2) הפקדת ומשיכת צ'קים
  (3) משיכה באמצעות כרטיס כספומט (האם הכרטיס עובד גם במכשירי הכספומטים בארץ -מערכת סירוס)
  ומשיכת כספים באמצעות כרטיס אשראי
  (4) העברת כספים לחשבון בנק אחר
  (5) מתן הוראות קבע שיכובדו בחשבון הבנק
  (6) שירותי אינטרנט – שירותי אינטרנט חשובים במיוחד ללקוח ישראלי הרחוק גיאוגרפית מסניף הבנק הזר.
 2. אפשרות לחיסכון תמורת תשלום ריבית – כדאי לברר האם הבנק ישלם ריבית על העודף שנוצר בעובר ושב והועבר ל-Interest Account. כמו כן, כדאי לדעת מהו שיעור הריבית שישולם ב Interest Account.
  הבנקים בדרך כלל מתנים מינימום להשקעה זו לפני שתשא ריבית.- כדאי לברר בבנק מה המינימום.
  בנוסף, חשוב לברר האם קיימת בחשבון הבנק אפשרות לחיסכון (כלומר מעין פיקדון/תוכנית חיסכון נושאת ריבית הנקרא Saving Account) המופקד לתקופה ארוכה מזו המקובלת ב-Interest Account. בנוסף, מומלץ לברר מהו שיעור הריבית שישולם לתקופה של שבוע, שבועיים, חודש וכיוצ"ב.
 3. מדיניות סליקת הצ'קים בבנק – חשוב שנדע מהי מדיניות הבנק ותוך כמה זמן יכובד הצ'ק לאחר הפקדתו ומתי ניתן יהיה למשוך את תמורתו. כמו כן, כדאי לברר מהי העמלה בגין הפקדה או משיכת צ'ק. חלק מהבנקים אף נוהגים להקפיא פיקדונות אצלם ולא לאפשר משיכה מהם עד שצ'ק שרשמנו כובד.
 4. מהן העמלות בחשבון הבנק (= account charges) לפני פתיחת חשבון בנק בחו"ל עלינו להכיר את העמלות שיגבו מאיתנו במהלך הפעילות השוטפת. חלק מהבנקים גובים עמלה חודשית קבועה ללא קשר למספר הפעולות, חלק מהבנקים יגבו עמלה עבור כל סליקת צ'ק.
  חלק מהבנקים לא יגבו עמלות כלל עד ל-10 צ'קים בחשבון ואחרי כן יגבו עמלה גבוהה לכן, אם נכתוב מעט צ'קים ייתכן שאפשר יהיה להסתפק בחשבון בנק בעל עמלות בסיסיות אבל אם בכוונתנו לכתוב צ'קים רבים העמלה החודשית עדיפה. כמו כן, כדאי לברר האם קיימות עמלות בגין הזמנת פנקסי צ'קים, הוראות קבע לחשבונות, העברת כספים, עמלות משיכה בכרטיס אשראי או כספומט והגבלות על היקף המשיכה.
  בד"כ הבנק יגביל המשיכה בכספומט לכמה מאות דולרים ביום.בנוסף, כדאי לדעת מהן העמלות לשירותים בנקאיים מיוחדים ובעיות. חלק מחשבונות הבנק נותנים אפשרות למשיכת יתר או יכולים להיות מקושרים ל-savings account למטרה זו. חלק מהבנקים יחייבו בעמלות גבוהות מאוד לצ'קים שלא כובדו (כולל אלה שנרשמו על ידנו ואלו שקבלנו) חלק מהבנקים יוותרו על עמלות אלה אם הבעיה אינה מתרחשת לעיתים קרובות.
  לעיתים קרובות מציעים הבנקים גם שירותים כמו כספות, travelers checks ו-cashiers checks – כאן כמובן עלות האחזקה גבוהה יותר אם אין לנו את מינימום האחזקה הדרושה.
 5. קשר עם סניף הבנק – חשוב לוודא האם יש אפשרות להתייעץ עם פקיד הבנק בקשר לבעיות שיתעוררו או בירור ריביות. והכי חשוב – האם נהגו כלפיך בנימוס ואדיבות במהלך הפגישה והאם הצוות בסניף הראה נכונות לעזור ולתמוך בך.

איפה רוב הישראלים פותחים חשבונות השקעה בחו"ל?

רוב הישראלים נוטים לפתוח חשבונות בנק צורך השקעות בארצות הברית ידידתנו הגדולה או באנגליה ושוויץ הנחשבות ליעדם קרובים ולמרכזים פיננסים עולמיים. ישנם לקוחות שיעדיפו השקעה בבנק גדול ומוביל בארה""ב שיהיה מדורג גבוה מאוד (כלומר, החוסן הפיננסי שלו גבוה מאוד).
ישנם לקוחות שיעדיפו טיפול אישי בבנק קטן וייחודי המוכר להם והומלץ על ידי חברים ויש כאלה שירצו לפתוח חשבון רק בשוויץ כי שם הם מאמינים שישימו דגש רב על נושא הדיסקרטיות והסודיות.

לא לשכוח – הרווחים בחשבון בחו""ל חייבים במיסים החוק בארץ קובע כי ישראלים חייבים לשלם מס על כל הכנסותיהם ללא קשר אם הן נעשו בארץ או בחו""ל ולכן ישראלים המשקיעים בחו""ל חייבים בתשלום מיסים על רווחיהם.

ישראלי המקבל הכנסות ריבית מפיקדונות ואגרות חוב, הכנסות מדיבידנד ורווחי הון מניירות ערך חייב בתשלום מס של כ-20% על רווחיו. תשלום המס ניתן לקיזוז בחלק גדול מהמקרים מול הפסדים מניירות ערך בארץ ומומלץ להיעזר במומחים מהתחום שיסייעו למשקיע למקסם את התשואה ולהקטין את נטל המס בצורה חוקית.

יש לשים לב כי יתכן ונשלם מס במדינה שבה הכסף מושקע ואז במידה ויש עם מדינה זו אמנה לאי תשלום כפל-מס נוכל בבואנו לשלם כאן מיסים, להתחשב במה ששולם כבר.

אם מעניין אותך לקרוא עוד על חשבונות בנק בחו"ל, אתה מוזמן לקרוא את המאמר: מה צריך לבדוק בפתיחת חשבון השקעות בחו"ל.

רויטל דור-וילק הינה יועצת השקעות מומחית להשקעות דרך חשבונות בנקים זרים.


לשאלות בנושא זה או נושאי השקעות ופנסיה אחרים, פנו עכשיו דרך הטופס בתחתית הדף.
מומלץ לפני ביצוע פעולות השקעה פיננסיות לפנות לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני.

אלא אם נכתב אחרת למעלה, המאמר נכתב על ידי רויטל דור-וילק, המספקת שרותי ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס

  הרשמה ניוזלטר

  דילוג לתוכן