מה הכי נכון לעשות להשקיע כסף בעצמנו או בילדנו?   (אפריל 15, 2013)

הגיעה אלי לקוחה להכנה לפרישה וסיפרה כי בקרוב תקבל את החלק ההוני מהתכנית הפנסיונית שלה. התעורר ויכוח בינה ובין בעלה מה לעשות בכסף, בעלה רצה לתת את מרבית הסכום לילדים צריך לא? היא העדיפה לנסוע לטיול פרישה לחו"ל כדי לעשות חיים ואת שאר הכסף לשים בצד לביטחון לימים בהם אחד מבני הזוג יזדקק לכסף.

כאן התגלה הפער בתפיסות העולם של בני הזוג שהיו בשנות השישים לחייהם. האישה חשבה כי הכסף ישמש את בני הזוג לשתי מטרות: לנסיעה לחו"ל מחד ומאידך בשעת מצוקה באם תהיה כזו בעתיד.

אנשים רבים במחצית השנייה של חייהם מחליטים להשתמש בכסף לצרכיהם, להנאתם. תוחלת החיים עולה, הבריאות יחסית טובה וישנה כיום לגטימציה להשתמש בכסף למען רווחת ואיכות חייו של המבוגר הנמצא במחצית השנייה של חייו.
ישנם כאלה שיחסכו את הכסף מתוך דאגה ורצון לדאוג לביטחונם הכלכלי ולהבטיח לעצמם מכסימום עצמאות ושליטה ומה שפחות תלות בילדים בעתיד, החסכונות אמורים לממן את הוצאותיהם הבלתי צפויות לדוגמה כשיזדקקו יקנו עזרה בכסף ולא יצטרכו לפנות לילדים. ישנה מודעות כיום לעובדה שתוחלת החיים עולה ויש צורך לדאוג לכך שהכסף יספיק למספר שנים רב יותר בהשוואה לדורות הקודמים.

לעומתה הבעל רצה לתת, להעניק לילדים הוא שם אותם במקום הראשון.

כן ההורים תמיד יישארו ההורים הדואגים והנותנים גם כאשר הילדים בגרו והם בעלי משפחות משל עצמם. ובעצם אמורים להיות עצמאיים ולדאוג לצרכיהם בעצמם. לא פעם אני שומעת את המשפטים: "אני מעדיף לתת ביד חמה" או "לי לא היה מי שיעזור לי, אני ברוך השם יכול לעזור אז אני עוזר" או "אני את חיי חייתי כעת התור של ילדי" או "שאני רק אתן ולא אצטרך לקחת".

טבעי הוא שההורים לא רוצים להיות תלויים בילדים עד כמה שאפשר, הם כן רוצים לדעת כי באם יצטרכו את עזרת ילדיהם הם יהיו שם בשבילם, הידיעה הזאת מעניקה שקט נפשי.

ישנם החושבים שבאם הם עוזרים לילדים בכסף או בצורה אחרת זה יבטיח שהילדים בבוא העת יעזרו להם, יטפלו בהם כאשר יזדקקו. זו הנחה שלא בהכרח מתאמתת, נמצא כי אין קשר בין גודל העזרה שההורים נתנו לילדיהם לבין הנכונות של הילדים לתמוך בהוריהם בשעת הצורך. מוכרת האמרה "אמא אחת יכולה לגדל 10 ילדים, 10 ילדים לא יכולים לטפל באמא אחת"

ישנם כאלה שיחסכו בהוצאות עבור עצמם ויעדיפו לתת לילדים.

הדילמה שאותה העלתה הלקוחה היא נחלתם של הרבה הורים לילדים בוגרים. מצד אחד תוחלת החיים עולה, יש להורים עוד שנים לא מעטות לחיות ובדרך כלל בבריאות טובה. יש להם רצון וצורך לחיות חיים פעילים ומלאים ולהשקיע בעצמם ו/או רצון לחסוך כדי לדאוג לביטחונם הכלכלי.

מאידך המצב הכלכלי של רבים מהילדים שאינם מסוגלים לממן את הוצאותיהם בכוחות עצמם והצורך בנתינה יוצר אצל ההורים את הקונפליקט ומעלה את השאלות לתת כסף, לא לתת, כמה לתת. עד כמה ההורים מחויבים לעזור כלכלית.

למי שמצבו הכלכלי טוב ויכול לדאוג לעצמו וגם לעזור לילדים הדילמה אצלו שונה – עליו לקחת בחשבון האם העזרה היא אכן עזרה או שהיא מסרסת ומונעת מהילד לרכוש מיומנויות להתמודדות עם מצבי חיים שונים.

למי שהכנסותיו מוגבלות צריך לבדוק עם עצמו מה הם ערכיו שמנחים את התנהגותו מחד וכמה הוא מסוגל לעזור מאידך כלומר עד כמה העזרה באה על חשבון איכות חייו ולפעול בהתאם.

זכרו נתינה היא לאו דווקא בכסף נהפוך הוא נתינה שאינה בכסף לעתים קרובות מוערכת פי כמה. נהגו בשקול דעת תוחלת החיים עולה וכספכם צריך להספיק ליותר שנים, בטח לא תרצו להיות תלויים בילדכם הבטיחו עד כמה שאפשר את עצמאותכם וביטחונכם בזקנה!

תפרגנו לעצמכם מותר לכם, עבדתם קשה הרבה שנים עשיתם למען האחרים עכשיו הגיע תורכם לדאוג לעצמכם ולהנות מהחיים!

חיים מהנים ומספקים בגמלאות מאפשרים גלישה חלקה יותר לזקנה המאוחרת!

כותבת המאמר: תמי רז – עובדת סוציאלית הכנה לפרישה וקרירה שנייה, יחסים בין דוריים

הערות RDVC: אנו מודים לתמי רז על המאמר החשוב שכתבה עבור גולשי האתר.

במסגרת עבודתנו בייעוץ השקעות, אנו נפגשים עם לקוחות שמעבירים לילדיהם סכומים משמעותיים, העברות אלה מקטינות את ההון שהם זקוקים לו לצורך המחייה בשנות הפרישה הארוכות. אנו ממליצים ללקוחות אלה, כי לפני שיחליטו על העברת סכומים משמעותיים לילדיהם, יבדקו באופן מקצועי את מקורות המחייה שיישארו להם וכך יימנעו מלהגיע למצב בו יזדקקו לסיוע כלכלי.

אנו מחשבים עבור לקוחותינו את הסכומים שינבעו מכלל מקורות המחייה שלהם. אנו כוללים בבדיקתנו את תיקי ניירות הערך המורכבים מהשקעות שונות כמו קרנות נאמנות, אגרות חוב ועוד, את תכניות החיסכון בבנק, נכסי הנדל"ן אם יש ואפילו קופות הגמל, קרנות ההשתלמות, ביטוחי המנהלים והפנסיות.

בדרך זאת הלקוחות יודעים מהי הקצבה שתעמוד לרשותם, מהם הסכומים שמותר להם למשוך מדי חודש, מבלי לפגוע בקרן או עם פגיעה מינימאלית בקרן ולכמה זמן יספיק הכסף. כך קל להבין מה מותר להעביר לילדים וכמובן לדעת שדאגנו לביתנו וגם לצאצאים שלנו.

אם אתם שוקלים העברת כספים לילדים כאמור פנו אלינו לצורך בדיקה מקיפה.


לשאלות בנושא זה או נושאי השקעות ופנסיה אחרים, פנו עכשיו דרך הטופס בתחתית הדף.
מומלץ לפני ביצוע פעולות השקעה פיננסיות לפנות לייעוץ השקעות או ייעוץ פנסיוני.

אלא אם נכתב אחרת למעלה, המאמר נכתב על ידי רויטל דור-וילק, המספקת שרותי ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי.

לפרטים נוספים מלאו את הטופס

    הרשמה ניוזלטר

    דילוג לתוכן