ייעוץ השקעות ופנסיה | שאלות ליועצת ההשקעות ופנסיה » קיבלתי בירושה קופת גמל. (במעמד "עצמאי"), שנפתחה בסוף שנות ה-70, ולא היו בה הפקדות אחרי שנת 2008. האם יש חובת תשלום מס הכנסה על הירושה הזו? האם יש הבדל אם פודים/מושכים את הכספים מקופת הגמל, או שמעבירים את הכסף לקופת גמל אחרת, לעניין חבות המס? אם מעבירים את הכסף לקופ"ג אחרת, או שמשאירים אותו באותה קופ"ג, האם בעת משיכת הכספים יש חובת תשלום מס? האם זה משנה אם מושכים את כספי קופה"ג לפני או אחרי 3 חדשים מיום הפטירה? בקופ"ג אין כספי פיצויים. זוהי קופ"ג שהופקדו בה כספים לצורך חיסכון, עוד בתקופה שקופ"ג היוותה את אחת התכניות האטרקטיביות לחיסכון. תודה רבה! מלכה
 
סמליל בצורה של ינשוף  

ייעוץ    השקעות    פרטי
ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
לשקט הנפשי שלכם

טלפנו: 03-532-2008
info@RDVC.co.il

צרו קשר עכשיו!

קבלו טיפים ומידע חינם



שרותי ייעוץ השקעות
שרותי ייעוץ פנסיוני
מידע נוסף

קבלו חינם !
7 כללי אצבע למשקיע הסולידי

7 כללי אצבע למשקיע הסולידי
הקליקו כאן לקבלת החוברת

14 כללי אצבע
לשיפור החיסכון הפנסיוני

מהדורה חדשה ומורחב 14 כללי אצבע לשיפור החיסכון הפנסיוני
הקליקו כאן לקבלת החוברת


שאלות ליועצת השקעות ופנסיה » ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות

תגובות

שאלה:

אפריל-2013 »

שלום רב,

ברצוני להודות לך על הניוזלטר שאני מקבלת ממך לפרקים, ואף דיברתי עמך בעבר לגבי ייעוץ, שהתברר, בזמנו, כלא רלוונטי עבורי. אודה לך אם תוכלי להשיב לשאלותיי:
קיבלתי בירושה קופת גמל (במעמד "עצמאי"), זוהי קופה שנפתחה בסוף שנות ה-70, ולא היו בה הפקדות אחרי שנת 2008.

רציתי לדעת לגבי מס הכנסה:

  1. האם יש חובת תשלום מס הכנסה על הירושה הזו?
     
  2. האם יש הבדל אם פודים/מושכים את הכספים מקופת הגמל, או שמעבירים את הכסף לקופת גמל אחרת, לעניין חבות המס?
     
  3. אם מעבירים את הכסף לקופ"ג אחרת, או שמשאירים אותו באותה קופ"ג, האם בעת משיכת הכספים יש חובת תשלום מס?
     
  4. האם זה משנה אם מושכים את כספי קופה"ג לפני או אחרי 3 חדשים מיום הפטירה?

ראי נא את שני הקטעים הבאים - שוודאי מוכרים לך... - אשר מצאתי באתרים שונים, ולא הצלחתי להבין מתוכם מה הנכון? להלן הציטוטים:

  • לעניין המס, החל משלושה חודשים לאחר מועד פטירת המוריש או העברת הכספים ליורשים- המוקדם מביניהם (ההדגשה שלי), יחויבו הכספים בעת משיכה ב25% מס על הרווחים הריאליים שינוכו במקור בעת משיכה.
     
  • תיקון חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) התשס"ה-2005
    על פי סעיף 23(א) לחוק הפיקוח על קופות גמל, יחיד הזכאי למשוך כספים מקופת גמל לא משלמת קצבה, אשר מקורם בכספי הפיצויים, לאחר שעברו תהליך של התחשבנות מס, וכן בכספים שירש כמוטבו של עמית שנפטר, רשאי להעבירם לחשבון חדש בקופת גמל לא משלמת קצבה. יובהר כי בחשבון החדש לא ניתן להפקיד כספים נוספים, אך כן אפשר למשוך כספים בכל עת או לקבל מהם קצבה מוכרת.

כמו כן, אני מבקשת לציין כי בקופ"ג אין כספי פיצויים. זוהי קופ"ג שהופקדו בה כספים לצורך חיסכון, עוד בתקופה שקופ"ג היוותה את אחת התכניות האטרקטיביות לחיסכון. (נזילות אחרי 15 שנה ופטור ממס הכנסה).
כיוון שידוע לי שיש פטור ממס הכנסה על קופות גמל, רציתי לדעת, בגדול, האם הפטור חל גם על היורשים...

תודה רבה!
מלכה


תשובה:

בעולם הפנסיוני אף פעם לא מדובר בתשובה פשוטה... אנו תמיד מתבדחים שבעולם שלנו אין קל ופשוט יש מורכב וברור. אבל לצורך כך צריך להסביר.

כרגיל במחוזותינו הרגולציה השתנתה הלוך ושוב בחמש השנים האחרונות, לדוגמא :בשנים 2008-2011 פעלו לפי תיקון מס' 3. (ובשפה מסובכת: תיקון לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) (תיקון מס' 3), התשס"ח ? 2008).

אז הוחלט שכל מי שחוסך בקופת גמל יראה את הכסף (הכסף שנחסך מ 2008 ואילך) רק בתור קצבה.

הגזרות הוטלו גם על היורשים. כל מי שירש את קופת הגמל באותן שנים (כן גם קופת גמל פשוטה כזו שחסכו בה ל 15 שנים ולא היו בה שום פיצויים) ולא מיהר למשוך, גילה שהקופה עברה לקופה חדשה על שמו ובנוסף הוטלו עליה מגבלות לפיהן יהיה מותר לו למשוך את הכספים רק כקצבה וכי הקצבה תהיה ממוסה במס הכנסה....

כלומר כספים נזילים ולא ממוסים הפכו לקצבה ממוסה.

במרוצת 2011 עלתה הזעקה מהעם והותר זמנית למשוך את הכספים לפי הוראת שעה (ובשפה מסובכת הוראת שעה תיקון מס' 5).

כך אותם יורשים יכלו למשוך את הכספים עד סוף 2011 מבלי שהוטלו עליהם מגבלות המשיכה כקצבה או מס ההכנסה. מ 2012 הייתה תקופה בה נאלצו אותם יורשים לספוג את כל המגבלות, כל זאת עד מאי 2012.

אז הגיע תיקון 190 (ובשפה מסובכת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס' 190 והוראת שעה), התשע"ב?2012)
התיקון הרשה ליורשים להשאיר את הכספים בקופת הגמל (פשוטה כזו שחסכו בה ל 15 שנים ולא היו בה שום פיצויים) במקרה פטירה של העמית.  והתיר למשוך את הכספים באופן חד פעמי ללא מס הכנסה או מס רווחי הון.

אבל אם המשיכה לא הייתה מיידית והיורש מחליט להשאיר את הכספים בקופת הגמל, הרי שהכספים האלה בעצם הפכו להיות שלו (גם אם העביר לקופה על שמו וגם אם לא) והתחילו להיות ממוסים במס שנקרא מס רווחי הון.

מס רווחי הון אינו מס הכנסה אלא מס שנהוג בישראל ומוטל על כל השקעה בתיק השקעות - אנו מכירים אותו מהשקעותינו בבנקים בתיק ניירות ערך או תכניות חסכון.
מס רווחי הון שיוטל על כספי קופת הגמל של היורש יהיה בשיעור של 25% אבל הוא ייגבה רק מהרווח הריאלי ולא מכל החיסכון.

למעשה מס רווחי ההון נגבה רק מהרווח שמעבר לעליית האינפלציה. ולמען הפשטות הנה דוגמא:

100,000 ש"ח בקופת הגמל של היורש, השיגו תשואה שנתית של 5% והאינפלציה באותה שנה הייתה 2%.
מס רווחי ההון יוטל על הרווח הריאלי.
הרווח הריאלי הוא הרווח שמעבר לאינפלציה ובדוגמא שלנו 3% (5%-2%).
מכאן ש 3% רווח ריאלי מ 100,000 ש"ח הם 3,000 ש"ח ועל רווח זה נשלם מס רווחי הון בשיעור של 25% כלומר 750 ?.

לסיכום, על מנת להבין האם נחויב במס הכנסה או במס רווחי הון יש לדעת:

  1. מתי קבלנו את הירושה?
    האם זה היה במהלך 2008-2011
    או שמא בין ינואר-מאי 2012 או אחר כך.
     
  2. מה קרה עם הכספים? האם העברנו אותם לקופת גמל על שמנו או משכנו אותם.
     
  3. ואם משכנו - כיצד?
    האם באופן חד פעמי או כקצבה
     
  4. ואם משכנו כקצבה
    האם הקצבה שנמשכת מהכספים עולה על סכום המזכה בפטור או לא?
     
  5. האם הכספים כוללים פיצויי פיטורים או לא?
    וכך הלאה ...

אם כן, אפשר להבין שהנושא סבוך ולא ניתן לענות עליו בפשטות. לכן, כדי לקבל תשובה אפשר בשלב ראשון לפנות לגוף המוסדי בו נמצאים הכספים. כך נוכל לקבל הנחיות בכתב באשר לזכויותינו.
כמובן שמומלץ לכל חוסך המעוניין לבחון את הנושא לעומק לפנות לייעוץ מומחי מס.

לשאלות בנושא ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות או נושאי השקעות אחרים, פנו עכשיו לרויטל דור-וילק.

חזרה לדף שאלות ליועצת ההשקעות והפנסיה.



Bookmark and Share

תגיות לשאלת הגולש: יועץ מס | ירושה/יורשים | מס הכנסה | מס רווחי הון | פיצויי פיטורין | קופת גמל | קופת גמל משלמת לקצבה | קצבה | תיק השקעות


אין תגובות