ייעוץ השקעות ופנסיה | שאלות ליועצת ההשקעות ופנסיה » קבלתי בימים אלו אימייל בנושא תיקון מס' 5 של קופות הגמל, לא הפקדתי מאז 2008 כספים בקופות הגמל שברשותי. עם זאת, מה זה אומר על שאר הכספים הנמצאים בקופה לפני כן?
 
סמליל בצורה של ינשוף  

ייעוץ    השקעות    פרטי
ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
לשקט הנפשי שלכם

טלפנו: 03-532-2008
info@RDVC.co.il

צרו קשר עכשיו!

קבלו טיפים ומידע חינם



שרותי ייעוץ השקעות
שרותי ייעוץ פנסיוני
מידע נוסף

קבלו חינם !
7 כללי אצבע למשקיע הסולידי

7 כללי אצבע למשקיע הסולידי
הקליקו כאן לקבלת החוברת

14 כללי אצבע
לשיפור החיסכון הפנסיוני

מהדורה חדשה ומורחב 14 כללי אצבע לשיפור החיסכון הפנסיוני
הקליקו כאן לקבלת החוברת


שאלות ליועצת השקעות ופנסיה » ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות

תגובות

שאלה:

ספטמבר-2011 »

ליועצת הפנסיונית שלום רב,

הייתי שמחה אם תוכלי לקרוא אימייל שקבלתי בימים אלו בנושא תיקון מס' 5 של קופות הגמל:

עדכון הוראת שעה תיקון 5

בהתאם להוראת שעה שפורסמה בימים אלה, נקבע שמי שמפריש/ה לקופת גמל עצמאית (קופת גמל לא משלמת לקצבה) והיה/היתה בן/בת 60 לפני 31/12/2007, יכול/ה למשוך במהלך 2011 את כל הכספים שהפריש/ה אחרי ינואר 2008 פטורים ממס. עד לחודש דצמבר 2010 אי אפשר היה למשוך כספים שהופקדו בקופות גמל. אם לא תמשכו את הכספים עד סוף 2011 דין הכספים יהיה קצבה חייבת במס.

אני לא הפקדתי מאז כספים בקופות שברשותי, אך מה זה אומר על שאר הכספים הנמצאים בקופה לפני כן?

תודה,
א.ד.


תשובה:

הוראת שעה תיקון מס' 5, רלבנטית רק אם כל התנאים שלהלן מתקיימים יחדיו:

  1. אם בתחילת 2011 היננו בני 63 ומעלה.
     
  2. יש לנו קופת גמל - לא פוליסה ולא קרן פנסיה, אלא קופת גמל כמו אלה שפעם היינו חוסכים בהם דרך הבנקים וכיום הן שייכות בעיקר לבתי השקעות.
     
  3. המשכנו לחסוך בקופת הגמל שלנו והיו לנו הפקדות  בשנת 2008 ו/או ב-2009 ו/או ב-2010.

אם כל התנאים למעלה מתקיימים מותר לנו למשוך את הכספים שהפקדנו במהלך 2008-2011, בבת אחת ובמשיכה אחת עד סוף 2011 לאחר קיזוז מס רווחי הון.
אם לא נמשוך את הכספים האלה עד סוף השנה הם יהפכו לקצבתיים ולא נוכל למשוך אותם באופן חד פעמי.

לגבי שאר הכספים שהופקדו בשנים של עד 2007 כולל - הם ממשיכים להינות מאותן הזכויות והוותק כפי שהיה עד אז.

התנאים וזכויות המשיכה שונים בהתאם לאופי ומעמד קופת הגמל.

אם מדובר בקופת גמל במעמד עצמאי - כלומר כזו שהפקדנו אליה ללא מעסיק, כל הכספים שהופקדו עד 2005 מותרים במשיכה חד פעמית ללא מס הכנסה אם עברו 15 שנים מתחילת החיסכון.
הכספים מ-2006 ועד 2007 מותרים במשיכה מגיל 60 (לאחר 5 שנות ותק לפחות) במשיכה חד פעמית וללא מס הכנסה.

לגבי קופת גמל במעמד שכיר - כלומר כזו שהפקדנו אליה עם המעסיק, זה קצת יותר מסובך אבל בעיקרון, כל הכספים שהפקדנו עד 2004 מותרים במשיכה חד פעמית ללא מס הכנסה - חצי שנה לאחר שעזבנו מקום עבודה ובתנאי שאיננו שכירים כיום.
כספים מ 2005-2007 מותרים במשיכה חד פעמית מגיל 60 ולאחר 5 שנות ותק לפחות.

חשוב לציין כי מעבר למי שעונה על שלושת הפרמטרים שבתחילת תשובתי, ישנם אנשים נוספים שמושפעים מהוראת שעה זו.

אחת האוכלוסיות היא מוטבים שקיבלו בירושה את קופת הגמל בין השנים 2008-2011 והיא הועברה על שמם.
אותם מוטבים זכאים למשוך עד סוף השנה את הכספים שקיבלו בירושה, אחרת הם יהפכו לקצבתיים.

לכן אם ישנם אנשים שהפכו ליורשים בשנים אלה וחלק מהירושה היה קופת גמל שהוסבה על שמם עליהם לשים לב לנושא.

עוד אוכלוסיה זכאית היא אנשים שסיימו את עבודתם בשנים 2008-2011 ופיצויי הפיטורין שלהם היו בקופת גמל במעמד שכיר, אם הם לא משכו את כספי הפיצויים מייד עם עזיבת מקום העבודה, הם הפכו לקצבתיים.
עד סוף 2011 הם יכולים לשנות את הגזירה ולמשוך את הכספים האלה.

לפרטים נוספים ניתן לקרוא מאתר משרד האוצר את "חוק פיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) (תיקון מס' 5 והוראת שעה), התשע"א-2010" - שימו לב לסעיף 9.

לשאלות בנושא ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות או נושאי השקעות אחרים, פנו עכשיו לרויטל דור-וילק.

חזרה לדף שאלות ליועצת ההשקעות והפנסיה.



Bookmark and Share

תגיות לשאלת הגולש: ירושה/יורשים | מוטבים | מס הכנסה | מס רווחי הון | קופות גמל במעמד עצמאי | קופות גמל במעמד שכיר | קופת גמל


אין תגובות