ייעוץ השקעות | ייעוץ פנסיוני | צוואות, ירושות והקשר לחיסכון הפנסיוני שלכם
 
סמליל בצורה של ינשוף  

ייעוץ    השקעות    פרטי
ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
לשקט הנפשי שלכם

טלפנו: 03-532-2008
info@RDVC.co.il

צרו קשר עכשיו!

קבלו טיפים ומידע חינםשרותי ייעוץ השקעות
שרותי ייעוץ פנסיוני
מידע נוסף

קבלו חינם !
7 כללי אצבע למשקיע הסולידי

7 כללי אצבע למשקיע הסולידי
הקליקו כאן לקבלת החוברת

14 כללי אצבע
לשיפור החיסכון הפנסיוני

מהדורה חדשה ומורחב 14 כללי אצבע לשיפור החיסכון הפנסיוני
הקליקו כאן לקבלת החוברת


מאמרים » מאמרי אורחים » צוואות, ירושות והקשר לחיסכון הפנסיוני שלכם
4-מרץ-2013

תגובות

בסופו של דבר כולנו חוזרים למקום ממנו הגענו, ואת הרכוש שצברנו, אנו משאירים בעולם הזה. חוק הירושה קובע כיצד יחולק רכושנו לאחר מותנו.

לא כל זכות שיש לנו היא חלק מהירושה שלנו, למשל, קרנות השתלמות וביטוחי חיים, אינם חלק מהעזבון, ולאחר מותנו הם יועברו למי שנקבע כמוטב ולא משנה אם ציוונו את כל רכושנו לאדם אחר, כך גם לגבי הכספים בפנסיה (לא כולל פיצויי פיטורין).

בנוסף נחלות ומשקים במושבים אינם תמיד חלק מהירושה, זאת כיוון שבמרבית המקרים הקרקע שייכת למדינה, (מנהל מקרקעי ישראל) שקובעת כי הזכות במשק אינה חלק מעזבונו של אדם.

היה ולא השארנו צוואה, רכושנו יתחלק עפ"י חוק הירושה, לדוגמא, אם השארנו אחרינו בן זוג וילדים, בן הזוג יקבל את מחצית הרכוש, והילדים יתחלקו באופן שווה במחצית השניה. חשוב לשים לב, שחוק הירושה מחלק את הרכוש בחלקים, כלומר, אם הרכוש הוא 4 בתים, כל היורשים יחד יתחלקו בארבעת הבתים, כל אחד לפי החלק שלו (למשל, לבן הזוג תהיה מחצית מכל בית ובית).

אם כך, מתי עלינו לערוך צוואה? ראשית, אם אנו רוצים לחלק את הרכוש שלנו בדרך אחרת ממה שקובע חוק הירושה, עלינו לערוך צוואה. בנוסף אם אנו רוצים לצוות נכס מסוים ליורש מסוים או להדיר יורש מצוואתנו, עלינו לערוך צוואה.

במקרים הבאים, מאד מומלץ לערוך צוואה:

 • בני זוג שנמצאים בהליכי גירושין - מומלץ לערוך צוואה, עם פרוץ הסכסוך, זאת משום שמצד אחד אנו (לפעמים) מנהלים מלחמה נגד בן/בת הזוג, אולם אנו שוכחים שאם חס וחלילה, קרה לנו משהו, בן הזוג שלנו מקבל חצי ממה ששייך לנו באופן אוטומטי, כי מבחינת החוק, אנו עדיין בני זוג (מאותה סיבה חשוב גם לשנות את המוטב בקופת הגמל או בביטוח החיים).
   
 • ידועים בציבור - חוק הירושה קובע כי שאם בני הזוג חיים יחד ומנהלים משק בית משותף והם לא נשואים, בן הזוג שנותר בחיים יורש את הנפטר כאילו היו נשואים, ומכאן שהידוע/ה בציבור מתחלק/ת עם הילדים חצי-חצי...
   
 • הורים לילדים קטינים - להורים לילדים קטינים חשוב לערוך צוואה משתי סיבות. ראשית אם אחד ההורים הולך לעולמו הילדים יורשים את מחצית הרכוש, ומכיוון שהם קטינים הם לא יכולים לוותר על רכושם לטובת ההורה שנותר בחיים. אם יש נכס מקרקעין, הקטינים יורשים גם אותו ואז כל מכירה או קנייה, חייבת לקבל את אישור בית המשפט.
   
  שנית, בצוואה ניתן להתייחס למקרה בו שני ההורים הולכים לעולמם עת הילדים קטינים, ולציין מי הם רוצים שיגדל את הילדים. אם לא עורכים צוואה ומציינים זאת, יכולה להתעורר מלחמה בין הצדדים של ההורים (המשפחה מצד האב אל מול המשפחה מצד האם).
   
 • הורים לילדים בגירים ? חשוב לערוך צוואה, אחרת הילדים יורשים ביחד עם ההורה שנותר בחיים. רובנו אומרים שלי זה לא יקרה, אבל לא מעט ילדים מבקשים לממש את חלקם בירושה, ולעיתים גם למכור את דירת ההורים. על מנת להימנע מאי נעימויות מומלץ לערוך צוואה הדדית שתסדיר את חלוקת הרכוש בין הילדים רק לאחר מות שני ההורים.

לסיום נזכור כי במהלך החיים דברים משתנים, בין אם אנחנו משתנים ובין אם רכושנו משתנה, ולכן חשוב מדי פעם בפעם לרענן את הצוואה שלנו, לערוך צוואה חדשה ועדכנית, אם נקפיד לעשות זאת, הדבר יקטין את הסיכוי שהצוואה תפסל או תשונה על ידי בית המשפט.

כותבת המאמר: עו"ד הילה צאירי - דיני משפחה וירושה.

הערות RDVC: אנו מודים לעורכת הדין הילה צאירי על המאמר שכתבה עבור גולשי האתר.

חשוב לציין כי על אף שמבחינה טכנית, כל עו"ד יכול לכתוב עבורכם צוואה, מומלץ לעשות שימוש בעורכי דין שזו התמחותם והם מעודכנים בכל שינוי החקיקה, התקדימים ושהתנסו לא רק בכתיבת אותם צוואות, אלה גם בהוצאתן לפועל, ביטולן וכיוצ"ב.

אנו חושבים שבעת תהליך של ייעוץ פנסיוני בו ממילא אנו בודקים מוצרים שיש חשיבות לוודא מי השאירים שלו ובוודאי ביטוחי החיים, זו הזדמנות טובה לדאוג גם לכתיבת צוואות.

שתפו חברים ומכרים במאמר

תגיות המאמר: ביטוח חיים | ידועים בציבור | יועץ פנסיוני/ייעוץ פנסיוני | ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי | ירושה/יורשים | צוואה | קופת גמל


אין תגובות