ייעוץ השקעות | ייעוץ פנסיוני | קופת גמל לפי תיקון 190 לעומת השקעה בתיק ניירות ערך - סכום ההשקעה
 
סמליל בצורה של ינשוף  

ייעוץ    השקעות    פרטי
ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי
לשקט הנפשי שלכם

טלפנו: 03-532-2008
info@RDVC.co.il

צרו קשר עכשיו!

קבלו טיפים ומידע חינםשרותי ייעוץ השקעות
שרותי ייעוץ פנסיוני
מידע נוסף

קבלו חינם !
7 כללי אצבע למשקיע הסולידי

7 כללי אצבע למשקיע הסולידי
הקליקו כאן לקבלת החוברת

14 כללי אצבע
לשיפור החיסכון הפנסיוני

מהדורה חדשה ומורחב 14 כללי אצבע לשיפור החיסכון הפנסיוני
הקליקו כאן לקבלת החוברת


מאמרים » השקעות פיננסיות » קופת גמל לפי תיקון 190 לעומת השקעה בתיק ניירות ערך - סכום ההשקעה
30-אוקטובר-2016

תגובות

קופות גמל לפי תיקון 190, מקודמות מאוד על ידי יצרנים פיננסים שונים, עד שכמעט הפכו להשקעת ברירת המחדל המוצעת לכספים הפנויים של האוכלוסייה המבוגרת.
זהו המאמר השני בסדרת מאמרים זו ואנו ממליצים לקרוא ראשית את פרק המבוא על קופות גמל לפי תיקון 190.
במאמר זה נתחיל לדון במאפיינים השונים של מוצר השקעה זה.

קופת גמל לפי תיקון 190 - סכום ההשקעה

בקופת גמל לפי תיקון 190 ניתן להשקיע סכום חד פעמי. מינימום ההשקעה חייב להיות מעל לכ 33,400 ש"ח (נכון ל 2016) שכן ה 33,400 ש"ח הראשונים נחשבים לחלק שחייבים למושכו כקצבה ממוסה. רק הסכום שמעבר זוכה למאפיינים שיתוארו מטה ובשאר מאמרי ההמשך בסדרה.

מעבר לכך, חשוב להקפיד שהפקדת הכספים נעשתה נכון וכי ההפקדה "נצבעה בצבעים הנכונים" כלומר סומנה כהפקדה לפי תיקון 190 ולא כהפקדה בקופת גמל רגילה!
אי הקפדה על נושא זה, עלול לגרור בעיות רבות בעת משיכת הכספים, משום שאם יתברר שהכספים הופקדו במעמד של קופת גמל רגילה, הרי שתנאי המשיכה והמיסוי שונים מאלה המותרים לבעלי קופת גמל לפי תיקון 190. כך למשל: בקופת גמל רגילה לא ניתן למשוך הכספים כסכום חד פעמי.

בהשוואה לתיק ניירות ערך בבנק ו/או בית השקעות:

 • בתיק ניירות ערך בבנק אין חובה להשקיע סכום מינימאלי.
   
 • בשנים האחרונות הבנקים נוטים לתת שירותי ייעוץ השקעות רק ללקוחות עם סכומי השקעה משמעותיים. כמה בנקים הצהירו כי הסכום המינימאלי המזכה בקבלת ייעוץ השקעות הינו בהיקף של לפחות 300 אלף ש"ח.
   
 • בית השקעות המציע שירות ניהול תיקים, ידרוש אף הוא השקעה של כמה מאות אלפי שקלים. לבעלי סכומים הנמוכים מכך, יש כיום אפשרויות לפתוח חשבון ניירות ערך דרך בית השקעות ללא שירות ניהול תיקים ואז אין מינימום מלבד עמלת אחזקה של כמה עשרות שקלים לחודש.
  כלומר, פתיחת תיק ניירות ערך בבית השקעות עם סכומים נמוכים אפשרית אך אז ביצוע ההשקעות יהיה באחריות המשקיע.
   
 • מעבר לכך, ניתן להוסיף באופן קבוע או מזדמן כספים נוספים לתיק ניירות הערך בין אם מדובר בתיק השקעות דרך הבנקים או בתי ההשקעות.

לסיכום, בקופת גמל לפי תיקון 190 יש מגבלה לסכום מינימאלי, אך היא אינה גבוהה. בתיקי השקעות אין מגבלה כאשר מנהלים את התיק לבד, אך יש מגבלה גבוהה יחסית, כאשר אנו מעוניינים לקבל שירות של ייעוץ השקעות או ניהול תיקים.

במאמר הבא בסדרה של קופות הגמל לפי תיקון 190, נדון במאפיין של רמות הסיכון.


לשאלות בנושא זה או נושאי השקעות אחרים, פנו עכשיו לרויטל

מומלץ לפני ביצוע פעולות השקעה פיננסיות לפנות לייעוץ השקעות מוסמך.

המאמר נכתב על ידי רויטל דור-וילק, המספקת שרותי ייעוץ השקעות פרטי וייעוץ פנסיוני אובייקטיבי ובלתי תלוי.

שתפו חברים ומכרים במאמר

תגיות המאמר: בית השקעות | בנק | יועץ השקעות/ייעוץ השקעות | ניהול תיק השקעות | קופת גמל | קופת גמל לפי תיקון 190 | תיק ניירות ערך


תגובות גולשים
[1] מלכה
האם תוכלי להרחיב בנושא של קופת גמל להשקעה? האם מתאים לגילאי 60+ ? תודה
10-01-2018 | 10:53
רויטל דור-וילק, יועצת השקעות, יועצת פנסיונית
רויטל דור-וילק
יועצת השקעות ופנסיה
מלכה, את מתפרצת לדלת פתוחה, בימים אלו אנו שוקדים על כתיבת מאמר בנושא של קופות גמל להשקעה. אני מזמינה אותך ואת שאר הגולשים להרשם למידעון - newsletter שלנו, כך תקבלי לאימייל שלך הודעה על פרסום המאמר. כמוכן, את מוזמנת להכנס מעת לעת לאתר ולראות את המאמרים וטיפים שפרסמנו.

[2] אנונימי
אם אני מקבל/מושך קיצבה לפי סעיף 190, האם זה ימנע ממני לקבל פטור מקיצבה ממעביד/קופת גמל לפי סעיף 9.
26-11-2016 | 13:39
רויטל דור-וילק, יועצת השקעות, יועצת פנסיונית
רויטל דור-וילק
יועצת השקעות ופנסיה
בחלקים הבאים של המאמר "קופת גמל לפי תיקון 190 לעומת השקעה בתיק ניירות ערך" נתייחס גם לנושא המיסוי. נושא החסכון הפנסיוני מושפע ממגוון תחומים משיקים לתחום הייעוץ הפנסיוני כולל דיני עבודה, דיני מיסוי ורגולציה הנוגעת לענף. כאשר אדם מגיע לגיל פרישה והוא מבקש להתחיל למשוך סכומים ו/או קצבה מהחסכונות הפנסיונים העומדים לרשותו, מומלץ להיעזר במומחה לפרישה שהינו מומחה למיסוי אשר ישקלל את ההשלכות של כל בחירה שיבצע. במידה ותרצה הפניה למומחה כאמור נשמח לסייע, צור איתנו קשר.

[3] מילה
שאלותיי בעקבות הקריאה בשתי הכתבות:
1. האם קופ"ג(ותיקה, מלפני 2008) שהתקבלה כירושה, הושארה באותה קופה, ורק הועברה על שם היורש, תהיה פטורה מתשלום מס במשיכתה?
2. אני בת 62. מקבלת פנסיה שגבוהה מ-6000. יש לי קופות גמל שהופקדו בהן כספים מלפני 2008.(חלק כשכירה וחלק במעמד עצמאי).
האם אוכל למשוך את הכספים הללו חד-פעמית, והאם פטורים או חייבים במס? (אציין שבחלק מהשנים קיבלתי החזרי מס על סמך קופ"ג אלו.)
3. יש לי קופ"ג מלפני 2008 שנצברו בה כספים, ואני ממשיכה להפקיד בה סכום חודשי, מאז ועד היום.
(המטרה שלי היתה, להפוך את קופה"ג ל"משלמת קיצבה", אם זה אפשרי, או להעבירה לקופה שמשלמת קיצבה, ולהוסיף את הקיצבה שתתקבל לפנסיה שלי).
האם כדאי, או מומלץ להפסיק את ההפקדות? (גם כאן אני מקבלת החזר מס על ההפקדות).
4. האם בשל העובדה שקיבלתי החזרי מס על ההפקדות, אצטרך לשלם מס בעת המשיכה,ו/או בעת קבלת קיצבה ?
5. מה הכדאיות עבורי בהפקדה של סכום חד פעמי בקופ"ג עפ"י תיקון 190?(כחלק מפיזור השקעות, ובנוסף להשקעה בתיק השקעות סולידי בבנק?)
תודה !

09-11-2016 | 11:38
רויטל דור-וילק, יועצת השקעות, יועצת פנסיונית
רויטל דור-וילק
יועצת השקעות ופנסיה
שלום מילה, תודה על התעניינותך.
ייעוץ פנסיוני עונה על חלק גדול משאלותייך. במהלך הייעוץ עוברים על הדו"חות השנתיים של החסכונות הפנסיונים של הלקוחות ועל המידע מהמסלקה הפנסיונית וניתן להבין מה היקף הכספים שניתן למשוך מאותם חסכונות, כסכום חד פעמי ללא מס הכנסה ומה הכספים שחייבים למשוך כקצבה ממוסה.
לגבי נושא כדאיות ההשקעה, הנושא מורכב ומחייב יעוץ אישי המותאם לצרכייך הפיננסים ולהעדפותייך. בסדרת המאמרים בנושא קופת גמל לפי תיקון 190 תוכלי לקרוא על המאפיינים של השקעה בתיק ניירות ערך לעומת ההשקעה בקופת גמל כאמור.
לייעוץ אישי, מוזמנת לפנות אלינו.

[4] מאיר
שלום רב- בני 60 פלוס יכולים לחשוב, שהתשואות לפי תיקון 190 יכול להניב רק תשואות חיוביות. בחודשיים האחרונות למשל, התשואות היו שליליות. האם בכל זאת ניתן לומר, כי השקעה בתוכנית זו כדאית בכלל? או שהלקוח יכול לצפות גם להפסדים ניכרים בסוף התהליך והרי זו לא כוונת המחוקק- תודה רבה
08-11-2016 | 09:49
רויטל דור-וילק, יועצת השקעות, יועצת פנסיונית
רויטל דור-וילק
יועצת השקעות ופנסיה
הבנת בדיוק את הבעייתיות. קופת גמל לפי תיקון 190, אינה מבטיחה לשמור על הכספים או לתת תשואה כלשהי. בהמשך כאשר נפרסם עוד חלקים מהמאמר, ניתן יהיה לראות השוואה בין תשואות של תיק השקעות סולידי, להשקעה דרך קופת גמל לפי תיקון 190.